Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

HASAN YAMANER: ŞENLİKOĞLU\'NA NEDEN SALDIRILIR

İslama hizmet ederken, bir yandan da ,taassup kısırlığına, cehennemine, vahşetine hizmet etmesinler.
02/06/2009 -

 

Bir kısım islam kardeşliğini içselleştirememiş çevreler Şenlikoğlu’nu internet sitelerinde, gazete köşelerinde, hatta kürsü de bile eleştirmeyi, hatta hakaret etmeyi bir alışkanlık haline getirdiler. Cahil veya hiçbir şey başaramamış insanlar da şu psikoloji vardır: daima kendi eksiğini, başkalarının yapacağı hatalarla kapatmaya çalışır. Bir hata, bir yanlış yapmaya görsün faydalı bir insan, insanlar tarafından hizmetleri ve gayretleri takdir edilen biri; fırsat bu fırsattır! Hemen kendi günahlarını, kendi eksiklerini, kendi komplekslerini tatmin etmek için üzerine atlar bu hastalıklı tipler! Şenlikoğlu hiçbir müslümanı incitmemek için, zaten zirvede olan taassubun değirmenine su taşımamak için azami gayret gösterdi yıllardan beri. Bunu bir ilke, bir prensip olarak benimsedi. “Yaptığım hataları önce bana söyleyin bundan memnun olurum” diye yıllarca yakarıp durdu. Ama aksine bu kompleksli tipler, cahil tipler, bağnaz tipler, İslam kardeşliğinin tadına varamamış tipler, kendi camiasına ne kadar yüce olduğunu göstermek isteyen, kanıtlamak isteyen bağnazlar, onun hata ve noksanlarında, hep arkadan vurdular. Basında gördüğünüz, internet sitelerinde okuduğunuz saldırıların sahipleri bir gün arayıp da, “ya bacım ablam vs. sende şunları söyledin, bunlar aslında öyle değil, şöyledir” demedi. (Ona eleştirisini bizzat bildirenlere her zaman dua etti hocamız. Yapıcı eleştirileri her zaman dikkate aldı.) Bunlar üstüne üslük, bir de kendi sitelerinde, hiç İslam kardeşliğine yakışmayan, hamaset dolu, cehalet dolu, vahşet dolu yorumlara çanak tuttular. Bu yorumları en başa koymakla neye hizmet ettikleri anlaşılıyordu firaset sahiplerince..!

Bir mücahid veya mücahide, lider, kanaat önderi eleştirilmiyorsa bitmiş demektir. Ama öyle sorunlar vardır ki, umuma açık yerlerde, düşmanların üzerine atlayıp, istismar edeceği muhtemel platformlarda  tartışılmaz. Tartışılmaması gerekir.  Müslüman ahlakı buna engeldir. Müslüman kendi pozisyonunu pekiştirmek, kendi durduğu yerin ne kadar yüce olduğunu kanıtlamak için, kardeşinin noksanlarından ve farklı bakış açısından yararlanmaz. Kürsüde, kendi kardeşi hakkında atıp tutmaz. Mustafa İslamoğlu hocamızın siteminde söylediği gibi, “Hiç mi Allah’tan korkmuyor sunuz? Mahşer gelmeyecek mi? Hakkımızı almayacak mıyız?”
Müslüman bir önderin veya yazarın bir farklı bakışını, hadi bir hatasını, hadi bir günahını, düşmanın gözleri önünde bağıra bağıra kürsülerde ve internet sitelerinde haykırmak neye hizmet eder? Müslümanların ileri gitmesine mi? Müslümanların birbirine olan sevgilerinin artmasına mı? Yoksa yanlış giden şeylerin düzelmesine mi?
Bunların hiçbirinin olmayacağını, tam tersinin olacağını ortalama zekâya sahip olan hemen herkes bilir. O zaman neden bunlar yapılır? Bunun acıklı ve iç yakıcı cevabını da herkes bilir!  Ama ben Şenlikoğlu’nun tedrisatından geçtiğim için bunun cevabını buraya yazamam. Buna da gerek yok zaten!
Herkes önce nefsine sorsun: “Ben ne yapmak istiyorum? Yoksa karşımdaki Müslüman kardeşime hakaret etmekle, islama hizmet ediyorum sanarak batıla mı hizmet ediyorum? Yoksa ben kardeşimin hatalarını bir bomba yapıp, Müslümanların üstüne atması için düşmana mı sunuyorum?!” Bu soruları her köşesi olan Müslüman yazar, her kürsüsü bulunan Müslüman hatip, her Müslüman akademisyen, her cemaati olan şeyh, hasılı bir misyon taşıyan herkes ve hatta her mümin, kendine sormalı.
Sormalı ki, İslama hizmet ederken, bir yandan da  taassup kısırlığına, cehennemine, vahşetine hizmet etmesinler.
Bir Müslüman yanlış yapıyorsa- ki herkesin yapması mümkündür- bunu ortalıkta bağırmanın ve bundan kendine faydalar çıkarmanın adı islam’a hizmet değildir.
Şenlikoğlu bu ülke de binlerce gencin hidayetine vesile olmuş, ufuklarının açılmasını sağlamış, İslam düşmanlarının hedef tahtası olmuştur. Ama Şenlikoğlu gibilerin talihsizliğidir ki, kendi kardeş bildiklerinin saldırılarına da maruz kalırlar. Bir tek Şenlikoğlu değil elbette, Fethullah Gülen hoca efendi, Mustafa İslamoğlu, Hayrettin Karaman vd. gibi Türkiye de en verimli ve hizmet ehli insanlar, kimi mezhepsizlikle, kimi sünnet düşmanlığıyla, kimi tasavvuf düşmanlığıyla suçlandı. Öyle uydurma ve islamın akidesinde olmayan yaftalar geliştirildi ki, akıl izan alır gibi değil. Bunların hepsi tasavvuf ağırlıklı bir İslam anlayışını benimseyerek, bu doğrultu da Şeyhinin pozisyonunu peygamber pozisyonuyla eşitleyen, hatta bazen onunda önüne geçirenlerce yapılıyor büyük ölçüde. Şeyhin bu mahiyette bir üstünlüğü olamayacağını söyleyenlere hemen “tasavvuf düşmanı, sünnet inkârcısı” yaftasını yapıştırıyorlar. İslam âlemindeki bütün anlayışları, bütün grupları, bütün mezhep mensuplarını, İslam çatısı altında, hatasıyla- doğrusuyla kardeş bilenleri “mezhepsiz” etiketiyle, kendi çizgilerinin dışında bir metodu benimseyenleri, “sapık” yaftasıyla yaftalamaktan çekinmiyorlar!
Ne kadar hayret verici bir durumdur ki, başka mezhepten, başka gruptan, başka anlayıştan olanlara ne kadar çok hakaret ederlerse, o kadar sevap alacaklarını düşünüyorlar! Bu büyükler, kendilerine saldıran bu cahillere, “köpeğe dalanmaktansa,(ısırılmaktansa) çalıyı dolanmak evladır” sadedince bir cevap vermiyorlar. Bunlara hak ettiklerini söylemekte benim gibi avamlara kalıyor.
Başlıktaki soruyu yineleyelim: Şenlikoğlu’na neden saldırılır:
         1-İslam düşmanı olunur ve Şenlikoğlu’nun bataklıktan çıkmasına vesile olduğu binlerce genç var olduğu için kıskanılır, hazmedilemez ve saldırılır.
2-Münafık olunur ve sureti-haktan görünerek hizmetleri yaftalanır.
3- İnsan bencildir, kendini İslamın yegane temsilcisi görür, ve Şenlikoğlu’nun hidayet vesilesi olduğu gençlere ve diğer insanlara birer kayıp olarak bakar.
4- Şenlikoğlu’nun Kemalist ideolojiyle yıllardır sürdürdüğü kavga da, aslında sistemin ne kadar haklı olduğu söylenmek isteniyordur ama, bu açıkça söylenemediği için, ona saldırılarak, Kemalist sisteme gizliden mesaj verilir, fısıldanır: “aslında senin yanındayım!”
5- Şenlikoğlu’nun bir an önce mücadele ve hizmet sahasından çekilmesi sağlanmak istenir. Çünkü binlerce seveni ve okuyucusu vardır. Bunlar, ya “sapıklıktan” kurtarılmak istendiği için, ya da onların önderliğine göz konulduğu için saldırılır.
6- Kendi ait olduğu grubu (Yahudiler gibi) “seçilmiş” kabul ettiği için.
Yedincisini mahşere saklıyorum. Onlar kadar cesur değilim. Allah’tan korkuyorum.
    Not: unutmayın, eleştiriden bahsetmiyorum, saldırıdan bahsediyorum.                                                                         
 

DİĞER YAZILAR

HASAN YAMANER: ŞENLİKOĞLU'NA NEDEN SALDIRILIR
İslama hizmet ederken, bir yandan da ,taassup kısırlığına, cehennemine, vahşetine hizmet etmesinler.

n

 
 
 

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

Eğer gönlün imanının dediği yere gitmiyorsa,bir yerde problem var demektir.

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2802160
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net