Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE


MUSTAFA ÖZCAN

23/01/2016 - 21:42 -

Sahabe nesli Peygamberimizin görünür, fiili mucizelerinden birisidir. Kur’an ebedi mucize ise onlar da Asr-ı saadetin ete kemiğe bürünmüş mucizesidirler. Buna sosyolojik mucize de denilebilir.  Nesillerin en fedakarı en cefakarı ve en kahramanıdırlar. Ölümde ve fedakarlıkta sınır tanımamış, birbiriyle yarışmışlardır. Bu nedenle Şiiler Sahabelerin hakkını tenkis ederek belki de İslam’a en büyük kötülüğü reva görmüşlerdir. Oysa ki sahabeler Yunus diliyle, ‘ballar balını buldum kovanım (hatta canım) yağma olsun’ diyen nesildir. 

 Buna dair misaller kaleme ve hasra gelmez. Adel ve Kare’den gelen bir heyet Peygamberimizden İslam’ı öğretmek üzere kendilerine  davetçiler göndermesini isterler. Bunun üzerine Asım İbni Sabit başkanlığında on kişilik bir tebliğci ve davetçi heyet, ilgili adresten gelen rehberleriyle birlikte yola koyulurlar. Adamların niyetleri bozuktur. Reci denilen mevkiye, yere gelindiğinde rehberler heyete kalleşlik yaparlar. Kari ve davetçilerin dağa sığınmaları ve teslim olmamaları üzerine çatışma çıkar ve emirleri Asım Bin Sabit olmak üzere yedisi er meydanında şehit düşer. Geriye kalanlar aman üzerine teslim olurlar lakin ihanet ve kalleşlik çemberi sınır tanımamaktadır. Zincirleme devam eder. Sözlerinde durmazlar ve verdikleri aman ve güvenceyi tanımazlar. Bunun üzerine üç kişiden biri olan Mirsed İbni Ebi Mirsed, kalleşlik zinciri karşısında kendileriyle gelmeyeceğini bildirir. Onu hemen oracıkta şehit ederler. Kalan ikisini de Mekke’ye götürerek; aralarında Bedr gazvesinden kalma kan davası olan ailelere satarlar.

*

Hubeyb Bin Adiy, Bedr’den dolayı kan davası güden Ukbe Bin Haris’e satılır. Kızlarından birisi tutsak tutulduğu odaya girdiğinde elleri bağlı olduğu halde üzüm salkımından üzüm yediğine şahit olmuştur. Ukbe Bin Haris’in kızı oldukça şaşırır. Mekke’de o mevsimde üzüm de bulunmamaktadır. Onun Allah tarafından yedirilip içirildiğine kanaat getirir (http://www.ansarsunna.com/vb/ showthread.php?t=32958 ). Allah Hubeyb’i bağlı ve tutsak olduğu halde yedirip içirmektedir.   Böylece esaret zinciri içinde bile inayete mazhar olur. Reci’den geriye kalan son iki tutsak olan Hubeyb Bin Adiy ile Zeyd bin Desinne’yi öldürmek üzere Mekke dışında Ten’im denilen yere götürürler. Hubeyb’e son arzusunu sorarlar:

 - Ey Hubeyb! Sen bizim babamızı, Hâris bin Âmir’i öldürdün. Bugün senden onun intikâmını alacağız. Ölmeden önce bir isteğin var mı, son arzun nedir?

  Hubeyb bin Adiy istifini bozmadan, gâyet sâkin vaziyette, şunları söyler:

- Yaşatan ve öldüren ve öldükten sonra gene diriltecek olan, yalnız Cenâb-ı Allah’tır. O’na binlerce hamd olsun. İki rekat namaz kılmak istediğini söyler. Lakin bunun, vakti uzatmak ve dünyada birkaç salise daha fazla yaşamak, kalmak istemesine yorulmaması için namazı kısa sürede tamamlar.  Toplanan müşrikler, kadınlar, çocuklar heyecanla onu seyre dalmışlardır. Namazını bitirdikten sonra,

- Vallahi eğer ölümden korkarak namazı uzattığımı zannetmeyecek olsaydınız, namazı uzatırdım ve daha çok kılardım, dedi. Boynu vurulmadan evvel tarihe büyük bir ders bırakmıştır. Dik durarak ölüme selam vermiş ve  akıbeti soğukkanlılıkla karşılamıştır. Halit Bin Velid’in dediği gibi ‘la namet a’yunu’l cübena/ korkakların gözüne uyku girmesin!’  Ölüm onların peşinden, ensesinden değil onlar ölümün peşinden gitmişlerdir.  Hubeyb’in ölümle hesaplaşmasının şiiri ve özellikle de bir mısraı tarihe geçmiştir. Bu mısra adeta bir destandır:

Lestü übali hine üktelu müslimen/ Ala eyyi şikkin kanallahu masrai

Müslüman olarak öldükten sonra, 

Başım hangi yana düşmüş, gam değil! (düşerse düşşün!)

Hem Hubeyb Bin Adiy hem de Zeyd Bin Desinne’ye kurtulma, bağışlama karşılığında Hazreti Peygambere sözle de olsa ilişmesini, sataşmasını istediler. Canlarını sattılar ama Hazreti Peygambere ilişmediler. Her ikisinin de şöyle dediği rivayet edilir:

- Ben Muhammed aleyhisselâmın değil benim yerimde olmasını, Medîne’de yürürken ayağına diken batmasına bile râzı olmam! İdam sehpasında bile Hazreti Peygambere toz kondurmamışlardır.

Allah için yaşadılar, Allah için öldüler. Allah için öldükten sonra gerisi onlar için teferruattır.

De ki: Şüphe yok, namazım da, ibâdetlerim de, diriliğim de, ölümüm de âlemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur (EN’AM-162).

DİĞER YAZILARI

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2948229
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net