Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

Aile ve toplum huzuru için şaşmaz ilkeler


ABDULLAH YILDIZ

11/03/2014 - 21:49 -

 

Aile ve toplum huzuru için şaşmaz ilkeler

Çağdaş dünya gittikçe merhametini yitiriyor. Hazzı önceleyen modern hayat tarzı, benmerkezci ve çıkarcı bir insan ve toplum tipi üretti. Kendisinden başkalarının hayatını önemsemeyen insanlar her geçen gün çoğalıyor. Kendi konforu bozulmasın diye başkalarının hayatını kolayca tehlikeye atabilen, hatta kendi küçücük çıkarları ve süfli hazları uğruna bir başkasının hayatına fütursuzca son verebilen insan kılıklı canavarlar arttıkça artıyor. Kur’ân’ın “aşağılıkların en aşağısı” (Tin 95/5) ve“hayvanlar gibi, hatta daha sapık” (A’râf 7/179) diye tanımladığı yaratıklar aramızda dolaşıyorlar ve en çok da zayıf ve savunmasız gördükleri kadınlar ile çocukları, hayvanlara taş çıkartan vahşice yöntemlerle ve akıl almaz biçimde yok edebiliyorlar. En çok da aile içişiddet ve katliamlara şahit olmak, bir insan ve mümin olarak yüreğimizi dağlıyor... Bu sebeple bugünkü yazımızda, aile huzuru başta olmak üzere, insanlığı dünya ve ahirette ebedi saadete kavuşturmak için gönderilenİslâm Dininin konuya dair bazı şaşmaz ilkelerini birlikte hatırlayalım (Geniş bilgi için ise, “12 Emir / Kur’an Edebi” kitabımıza başvurabilirsiniz; Pınar Yay.): 

Aile saadetinin (sekînet) temini ve devamlılığını eşlerin her ikisine de ihsan ettiği meveddet (sevgi) ve merhamet duygularına bağlayan Yüce Rabbimiz (Rûm 30/21), bu iki duygunun birbirini beslediğine ve aile huzurunun devamlılığının da ancak sevgi ve merhametle sağlanabileceğine işaret buyurur. İnsan sevdiğine merhamet eder; ona acır, onu esirger ve bağışlar. Birçok âyet ve hadiste yer alan tavsiye ve talimatlar; eşler arasındaki karşılıklı sevgi, merhamet ve uyumun güçlü ve canlı tutulmasına yöneliktir.

“Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, bilin ki sizin hoşlanmadığınız bir şeye Allah çok hayır koymuş olabilir.” (Nisa 4/19) âyeti, hoşlanmadığınız bir özelliğe farklı gözle bakmayı önerirken; “Bir kimse karısına kin beslemesin; onun bir huyunu beğenmezse bir başka huyunu beğenir.” (Müslim, Radâ’ 61) hadis-i şerifi, meselelere tek pencereden bakmamayı ve daha bütüncül değerlendirmeyi tavsiye eder. “Kadınlarınız konusunda Allah’tan korkun. Çünkü siz onları Allah’tan emanet olarak aldınız.” (Ebu Dâvud, Menâsik 56; İbn Mâce, Menâsik 84);“Kadınlarınıza karşı hayırlı olmayı birbirinize tavsiye edin.” (Müslim, Radâ’ 62; Tirmizî, Radâ’ 11) nebevi talimatlarına göre ise, kadınlar hayırla korunması gereken “ilahi emanetler”dir. 

Aile kurumu, ancak meveddet ve merhametle beslenerek ayakta kalır. Anne rahmi, merhamet ve rahmetin yatağıdır. Çocuklar da, aile içindekisevgi ve merhamet bağlarını pekiştiren asli unsurlardır. 

Bir bedevî, Efendimize (s): ‘Çocuklarınızı öper misiniz? Biz onları öpmeyiz’ deyince, O (s) buyurur ki: “Allah senin kalbinden merhameti çıkarıp almışsa ben sana ne yapayım?”(Buhari, Edeb 18; Müslim, Fedail 64)

Rabbimiz: “Erkekler kadınlar üzerinde sorumlu-gözeticidirler…” (Nisa 4/34) buyururken; Efendimiz (s) Veda hutbesinde, “Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ederim. Zira onlar sizin himayenize verildiler;tahakkümünüze değil...” (Tirmizî, Radâ` 11. Ayrıca bk. İbni Mâce, Nikâh 3)açıklamasıyla, bu sorumluluğun keyfi bir tahakküme yani zorbalığadönüşmesine izin vermemiş, dahası bu konuda şiddetli uyarılar yapmıştır.

Kadınlara kötü davranıp dövenleri şiddetle uyaran ve onları “hayırsız”diye niteleyen Peygamber Efendimiz (s), böyle bir insanın aynı yatağa gireceği karısına şiddet uygulamasını akla ziyan bulmuştur: “Sizden biriniz karısını köleyi döver gibi dövmeye kalkışıyor. Belki de o akşam onunla aynı yatakta yatacak.”(Buhârî, Tefsîru sûre 91/1; Müslim, Cennet 49; İbn Mâce, Nikâh 51); “Birçok kadın Muhammed ailesine gelerek kocalarını şikâyet ediyorlar. Kadınlarını döven o kimseler, sizin hayırlınız değildir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh 42)

Kadınları; narinlikleri, zayıflıkları ve yapısal farklılıkları sebebiyle bir“kaburga kemiğine” benzeten Efendimiz (s), erkeklerin onları kendileri gibi olmaya zorlayarak kırmamalarını tavsiye buyurmuştur:

“Kadın kaburga kemiği gibidir. Onu düzeltmeye kalkarsan kırarsın.” (Buhârî, Nikâh 79, Radâ` 65)

Peygamberimiz (s), eşlerin birbirlerine, özellikle de erkeklerin hanımlarına karşı iyi davrananlarını övmüştür: “Müminlerin imanca en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır; en hayırlınız da, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.” (Tirmizî, Radâ` 11. Bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 15; İbni Mâce, Nikâh 50) Peki, hayırlı olmak nedir?

Eşlerin birbirlerini memnun etmeleri en başta gelen hayırdır. “Kocasınımemnun ederek ölen kadın cennetliktir.” (Tirmizî, Radâ` 10)buyuran Efendimiz (s); eşlerin birbirlerinin ağzına lokma vermelerine bile ödül verileceğini müjdeler (Buhârî, Îmân, 41, Cenâiz 36, Vesâyâ 2, Nefekât 1, Merdâ 16, Daavât 43, Ferâiz 6; Müslim, Vasiyyet 5).

Yazımızı Sema binti Harice’nin, evlenen kızına nasihatinden bir bölümle bitirelim: “Kızım! Şüphesiz sen, içinde yetiştiğin bir yuvadan çıktın; bilmediğin bir yuvaya ve tanımadığın bir eşe/arkadaşa gittin. Sen onun içinyer ol ki, o senin için gök olsun; sen onun için çadır ol ki, o senin için direkolsun; sen onun için cariye ol ki, o senin için köle olsun… Onun burnunu, kulağını ve gözünü koru ki, senden sadece güzellik koklasın, güzel sözler işitsin, güzel şeyler görsün…” (M.Hadimi, Berika, Kahraman y., 5/316-317)

Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı göz aydınlığı kılvebizimuttakilere önder kıl.” (Furkan 25/74) Amin!

DİĞER YAZILARI

SON ANDA
Aile ve toplum huzuru için şaşmaz ilkeler

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

Karnı açlardan ziyade,kalbi açlara acırım

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2841065
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net