Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

KILAVUZ İSLÂM-I DOĞRU ANLAMAK - 4 CİLT

Çağımızda çok kılavuz var. O kadar çok ki, sanıyorum zor sayılır. Bu kılavuzların içinde eğrisi var doğrusu var. Bizim insan olarak en baş kılavuzumuz Allah rasulüdür. Sonra da, İslâmı doğru anlamak. Resûlullah’ın gölgesinde, İslâmı doğru anlamak bizi ona götürecek kılavuzdur. NOT:KİTAPÇILARDAN VEYA 0212 5218310 DAN İSTEYEBİLİRSİNİZ.
30/04/2007 -

Değerli kardeşim,

Kılavuz: İslâmı Doğru Anlamak isimli kitabımın yazılış hikâyesini anlattıktan sonra sizden bir ricam olacak.

Önce,

Klavuz: İslâm-ı Doğru Anlamak ne demek?

Çağımızda çok kılavuz var. O kadar çok ki, sanıyorum zor sayılır. Bu kılavuzların içinde eğrisi var doğrusu var.

Bizim insan olarak en baş kılavuzumuz Allah rasulüdür. Sonra da, İslâmı doğru anlamak. Resûlullah’ın gölgesinde, İslâmı doğru anlamak bizi ona götürecek kılavuzdur.

Bu kitabın yazılış hikayeleri.

1. sebep: Gençlik yıllarımda çok kitap okudum. Kısa sürede öğrenmem gerekenleri, sırf dilini anlayamadığım için geç  öğrendim. O zaman hayalimde bir fıkıh akâid kitabı vardı. Birisi çıksa, öyle bir dini bilgiler yazsa ki, onu roman gibi okusak. Arada güzel sözler olsa . Motive ederek okutsa kendini o kitap. Yer yerde öyküler kıssalar, misaller olsa. Her konunun başında sözlük. Konu sonlarında, kısa kısa sorular ve cevaplar sonra da imtihan soruları olsa. Bu kitap ders kitabı yapılsa evlerde beşer onar kişi haftadan haftaya toplanarak ders üzerine sohbet etseler kendi aralarında bir de kılavuz öğretmeni seçseler Kur’an kurslarında ya da evlerde ders kitabı olarak sunulsa öğrencilere... Daha neler neler.

Ayrıca; Hürafesiz ve anlaşılır dille elimize verilse. Tavizsiz, ifratsız tefritsiz olsa bu kitap.

Hayal değil mi bu, kurdum kurdum yıllarca. Bazen içimdeki Emine “Otur, hayalindeki kitabı kendin yaz.” diyordu, dışımdaki Emine ise saçmalama. Başına iş mi açacaksın. Bazıları bin yanlış yapar, kitaplarının temelini hurafe üzerine atar onu görmezler, sen bir hata yapsan “kıyameti koparırlar.” dedi.

Dediler-diyecekler yüzünden, yapacağı hayırlı işten vaz geçmek ihlasın sektelemesinden oluşur ama...

Bazen de, “Biraz daha okuyayım.” diyor fakat asla cesaret edemiyorudum. Kolay değil, bu gibi konularda, on ölçüp bir biçmek yetmez yüz ölçüp bir biçmek gerek. Böyle düşünceler içinde yıllar geride kaldı.

Bir gün hiç ummadığım bir şey oldu. Üniversitede, hem de İlahiyatta öğretim görevlisi bir profesörden mektup geldi. Benden fıkıh kitabı yazmamı istiyordu. Hayretime giden ve beni motive eden yönü ise, bu profesörün ilahiyat prefösürü olması ve halen ilahiyatta hocalık yapmasıydı. Eşim mektubu bana verirken “Bazıları senin roman yazmana tahammül edemezken, ilahiyat profesörü senden fıkıh kitabı istiyor.” diyerek mektubu elime verdi. Bir kaç müftüden de gelmişti buna benzer teklifler. Sevinmedim dersem yalandan öte küstahlık ve kibirlilik de olur bu. Allah Hazreti Muhammed’e sıradan kulluğunu hatırla derken, bazı yazarlar, yazarları insan üstü özellikte gösterse de gerçek değişmez. Benim bu tekliflere sevinmemem için, kendimi bulunmaz yazar sanmış ve burnunu kaf dağından çekememiş olmam lazım. Beşeri vasıflar herkeste vardır ama eksiler düzeltilebilir.

Bana fıkıh kitabı yaz diyen müftü beyleri bulup izin alamadığım için isimlerini vermeyeceğim. Fakat ilahiyat profesörü sayın değerli hocamız Prof. Mustafa Ağırman’dı. Kendisine ve müftü beylere, benden böyle bir eser isteyen okuyucularıma, okuyanlara ve okutanlara teşekkür ediyorum Allah hepisinden razı olsun.

Aldığım motivasyonlara rağmen, uzun süre yine cesaret edemedim.

2. sebep: Akrabalarıma fıkıh dersi veriyordum. Bazıları anlamakta o kadar zorluk çekiyorlardı ki ne yapacağımı şaşırıyordum. Anlat babam anlat... Yetmiyor, dön yine anlat. O kitabı bırakıp başka bir fıkıh kitabı aldım. Her şey güzel hoş da, fıkıhın heykeli yapılmış sanki. Ruh vermiyor, zihne pratik düşünme yetisi vermiyordu. Güzel fıkıh kitapları da vardı fakat onların da seviyeleri çok yüksekti.

İşte o zaman, bana saygı değer bilim adamları müftü beyler ve profesör beyin teklifi zihnime ışık yaktılar. İçimden bir ses “İstediğin kitabı kendin yaz, ama şerî konularda sakın küstahlık yapma, bilgileri kaynaklardan, kabul görmüş âlimlerimizden al.” dedi.

Çok şükür Allah’a, bilerek İslâm’a aykırı tek kelime tek harf yazmadım. Bilmeyerek yanlış yapmamak zaten mümkün değildir. Kılavuz kitabını okuyanlar, gün gelecek benim hatalarımı, hatta varsa Kılavuz’daki hatalarımı bile görecek, beni bir dedektif gibi takip edecekler... Okudukları kitaplardaki hataları da farkedecekler. Zaten farketmesek bile, illa farketmek zorunda değiliz. Rahman Rabbimiz biz onun yolunda gittiğimiz sürece, bize yanlışları bildireceğini, eğriyi doğruyu ayırt edeceğimiz ince anlayış vereceğini müjdeliyor. (Enfal sûresi 29’a bakınız)

3. sebep: İslâm’ı öğrenmek, taşocağından kömür çıkarmak gibi zor gösterenler var. Hadi neyse, üçüncü sebebi yarım bırakayım.

“Ama olmaz ki, biz merak ederiz.” Zaten akıllı insanların en belirgin özelliğinden biri meraktır.

Klavuz: İslâm’ı Doğru Anlamak’ı yazmak kaç yılda gerçekleşti? derseniz. Alt yapı için on yıldan fazla, artı 5 yıl. Sizler, her hafta bir konu bitirirseniz, üç ayda bitirirsiniz. Bazıları, bir ayda bitiriyor. Fakat ben çabuk okuyanlara bir kez daha okumalarını tavsiye ediyorum. İsteyen gurup kurarak okur isteyen tek başına.

Sizden ricam.

Ya kılavuz öğretmeni olun, çevrenize (önce akrabalardan başlayarak) okutun. Veya bir kılavuz öğretmeni yönetiminde okuyun.

 

 

DİĞER YAZILAR

SORMA NASILSA CEVABI YOK
Konu olarak Türkiyede ilk defa yazılan bu kitap,Sperim Bankacılığından sperimle büyüyen çocuğun ızdıraplı hayat hikayesini anlatmaktadır.
MERHAMET
Bayrampaşa Cezaevvindeyim. “Yeni mahkûm geldi.” dediler. Baktım hüzünlü bir kadın. Cezaevine giriş anında bazı mahkûmlarda görünen şoke olmuş hali ser
EŞLER ARASI İLİŞKİDE İLETİŞİM STRATEJİSİ
İnsan, bilinmeyen, ama bilindiği sanılan varlık. Ya da bazen bilinen bazen derinlerde yaşayan. Tez’im için psikolojik ağırlıklı bir konu söyledim H
BİR GÖNÜL MÜCADELESİ
Özellikle Avrupa’da duyduğum “İthal damat” “İthal gelin” sözlerinden sonra konuya değindim. Bir de baktım ki, Avrupa’ya giden damatlar da gelinler de
İZAHLI NAMAZ HOCASI
NOT:KİTAPÇILARDAN VEYA 0212 5218310 DAN İSTEYEBİLİRSİNİZ.
ESİR EVLİLER
Esir Evlilerle ilgili sayısını bilemeyeceğim kadar olay dinledim, mektuplar aldım. Bizzat gördüğüm şahıslarda oldu. Kitapla ilgili olarak bir ipucu
SEVGİDE HİÇ VEFA YOK MU?
SEVGİDE HİÇ VEFA YOK MU? Bu kitabı eşini aldatan altı kişiye okuttum. Hepsi de “Eğer ben bu kitabı daha önce okusaydım asla bu hatayı yapmazdı
CİVCİV AİLESİ - MAVİ SERİ
Çocuk kitabı yazmaya onbeş yıl cesaret edemedim çünki, çocuk farklı bir dünya. Çocuk ruhunu anlamak yetmez, neyi nasıl vereceğimizi de bilmeliydik.
CİVCİV AİLESİ - BEYAZ SERİ
Çocuk kitabı yazmaya onbeş yıl cesaret edemedim çünki, çocuk farklı bir dünya. Çocuk ruhunu anlamak yetmez, neyi nasıl vereceğimizi de bilmeliydik.
NESİLLER ÖYKÜSÜ - BABA SENDE BİRŞEY SÖYLE

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - ANNE BÜYÜKLERE BİRŞEY SÖYLE

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - ALİ'NİN DÜNYASI

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - AĞLAYAN KÖPEK

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - DEPREMİN ARDINDAN

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - KARDEŞ SEVGİSİ

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - KONUŞAN SERÇE

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - HAYAL ÇOCUK

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - KÜÇÜK KIZIN UMUDU

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - TOPAL KARINCA

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - KIRMIZI ELBİSELİ KIZ

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - YILAN YAVRUSU

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - KÜÇÜK KELEBEKLER

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - KÜÇÜK KIZ

n

NESİLLER ÖYKÜSÜ - ŞİRİN KÖY

n

KILAVUZ İSLÂM-I DOĞRU ANLAMAK - 4 CİLT

n

BUNALIM

n

ÇAĞRI

n

HARCANDIK

n

KADINLARI KADINLAR DA EZİYOR

n

ÇİN İŞKENCESİ

n

BİNBAŞININ KIZI KÜRDO(Son Pişmanlık Fayda Eder)

n

İMAMIN MANKEN KIZI

n

ÇİNGENE

n

SABIKALI VE DUL

n

GEÇMİŞİN İZLERİ

n

UZAKTAKİ ÇIĞLIKLAR

n

RADYO VE BASIN RÖPORTAJLARI

n

GERİ TEPEN KURŞUNLAR

n

BEN KİMİN KURBANIYIM?

n

KIBRIS SULAR İÇİNDE BİR YETİM

n

İNSANLIĞIN BELGESELİ

n

BİR ADIMLIK KOŞU

n

MARİA

n

VİCDAN AZABI

n

İSİMSİZ KİTAP

n

ÖNCE SORU SORARLAR SONRA HAM İNSANI KOPARIRLAR DİNİNDEN

n

TELEFONLA RÖPORTAJ

n

İNSANLAR DA KAYAR

n

AĞLATAN YOLLAR

n

KELEPÇELİ KALEMİMDEN

n

RUHUMUN PENCERESİ

n

BİZ BU VATANIN NESİ OLUYORUZ

n

ÜLKEMİ ARIYORUM

n

NE OLUR İHANET ETME

n

İSLAM'DA ERKEK

n

BURASI DA CEZAEVİ

n

MAHKUM DUYGULAR

n

BİZE NASIL KIYDINIZ

n

GENÇLİĞİN İMANINI SORULARLA ÇALDILAR
 
 
 

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2979947
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net