Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

TÜRKİYE\'NİN AYDIN SORUNU VE ŞENLİKOĞLU

İlk kitabının ardından 2.5 yıl cezaevine hapsedilmiş bir yazar olan Şenlikoğlu, giyim kuşamına kadar çizgisini hiç bozmadı.
15/03/2013 - 18:36

 

Ülkemizin en büyük sorunlarının başında geliyor “aydın ve yazar”sorunu. Bir kısım medya ve bazı STK’lar adeta, sadece milleti aşağılayan; inancını, değerlerini hor gören isimleri “aydın ve yazar”yerine koyuyor; alanın tamamen onların kontrolünde olmasını hedefliyor; buna hizmet ediyor tüm haber, yazı ve çizimlerinde… Onların gözünde Türkiye’nin en büyük yazarları Orhan Pamuk’tur, Elif Şafak’tır, Ahmet Altan’dır örneğin…  Sürekli reklamları yapılır; halka “alıp okuyacaksın onun kitabını” diye dayatmalarda bulunulur adeta. 
 
“Yazar-aydın mühendisliği”nin halk üzerinde ne kadar etkili olduğu tartışılır.. Fakat İslami camianın aydınlarında baş gösteren kompleksin, bunun eseri olduğunda hiç şüphe yok.  Bu noktada şu görüş ağırlık kazanıyor: “Karşı mahallenin değer vermediği Müslüman yazara bizimkiler de değer vermiyor.” 
 
Yazar Emine Şenlikoğlu’nun içinde bulunduğu durumun tam da bu olduğu düşüncesindeyim. 
 
İlk kitabının ardından 2.5 yıl cezaevine hapsedilmiş bir yazar olan Şenlikoğlu, giyim kuşamına kadar çizgisini hiç bozmadı. Aynı temelde 84 kitap daha üretti, binlerce konferansta birileri için hep “tehlikeli” olmuş konularda cesurca inandıklarını haykırdı. Aile dergisi olan Mektup’u 25 yıldır hiç aksatmadan çıkarıyor olması bile, Müslümanlar adına başlı başına büyük bir başarı. 
 
Fakat, “genç nesillerin imanını kurtarma” gayretinde hep yalnız kaldı Şenlikoğlu. “Kardeşlerim” dediği meslektaşlarından, medya organlarından bir kısmı hariç gerekli “değer”i hiçbir zaman göremedi. İri medya organları da, magazinsel tartışmalar çıkarmak için peşinde oldu hep. 
 
Tüm bunlara rağmen, Emine Şenlikoğlu’nun çok geniş bir okuyucusu kitlesi oluştu. Halk o “değer”i gösterdi. Bugün Emine Şenlikoğlu en çok okunan yazarlardan biri. 2012’de de Bağcılar Kültür Merkezi Kütüphanesi'nde en çok okunan yazar Emine Şenlikoğlu oldu.
 
ŞENLİKOĞLU İLE RÖPORTAJ
 
Habervaktim.com olarak İslami camianın önde gelen yazarlarından Emine Şenlikoğlu ile bir röportaj gerçekleştirdik. Şuan nelerle meşgul olduğundan hedeflerine; cezaevi yıllarından en çok okunan yazar oluşuna; iri medya organlarının aydın anlayışından İslami camianın kompleksine; giyim kuşam konusundan aile hayatına kadar değişik pek çok konuda sorular yönelttiğimiz Şenlikoğlu, dikkat çeken açıklamalar yaptı, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. 
 
Fatih AKKAYA / Habervaktim.com
 
Parça parça yayınlayacağımız Emine Şenlikoğlu söyleşimizin 1. bölümü şöyle: 
 
 
 
BİR KİTABI DİZİ OLUYOR
 
- Emine Şenlikoğlu kimdir? Garip bir soru gelebilir, şu öğrenmek istediğim: Emine Şenlikoğlu’nu siz nasıl tarif ediyorsunuz?
 
- İmtihan dünyasında, imtihanı kazanmaya çalışan, ifrat ve tefritten ürken, şirkten ve hurafeden çok korktuğu için, koşusuna daha hızla devam eden bir kulcağız.
 
- Şuanda nelerle meşgulsünüz?
 
- Meşgale çok, en başta hesapta olmayan, ansızın  karşıma çıkan meşgaleler var, birde programlı olarak çalışmalarım var. 
 
- Nedir o çalışmalar?
 
- Programlı olarak yaptığım çalışmalarımın başında, üçüz romanlarım var. Bu romanlarımı son kez gözden geçiriyorum, bir dizi teklifi var, onun işleriyle ilgileniyorum, facebook ve twitter'de çalışıyorum, konferanslara devam ediyorum. Herşey Allah’ın izniyle oluyor tabi ki.
 
- Dizi teklifi derken?
 
- Kısmet olursa, Maria adlı romanım dizi oluyor. Fakat onun üzerindeki inisiyatifim yeterli düzeyde olamayacak gibi. Ama ikinci bir dizi teklifi var. Onu daha çok önemsiyorum. 
 
- Hangi kitabınıza? 
 
- Üzerinde son rötuşları yaptığım üçüz romanlarımdan biri olan “Sorma Nasılsa Cevabı Yok”la ilgili. Hayırlısı olsun inşallah. Benim için önemli olan senaryosunu benim yazmam veya senaryonun benim kontrolümde olması. 
 
- Kanalı belli mi?
 
- Kanalı şuan söylemem uygun olmaz. 
 
- Üçüz romanlarım dediniz, diğerlerinin isimleri belli mi, bizimle paylaşır mısınız?
 
- Tabii, isimlerini  kamuoyuna deklare ettiğim için açıklamamda bir mahsur görmüyorum. 1’incisi dediğim gibi “Sorma! Nasılsa Cevabı Yok”, 2’ncisinin adı “Bırakalım da bizi ayırsınlar mı KÜRDOM”, 3’üncüsünün adı ise “Ada”.
 
- Kitapların dışında geleceğe dair düşünceleriniz nedir?
 
- Allah ömür, izin ve imkan verirse, yapmayı düşündüğüm çok şeyler var, galiba yaşlandığımın farkında değilim, ha bire planlar üretiyorum. Mesela, hayal ve planlarımın içinde, diziler, sitkomlar ve sinema filmleri var. Ayrıca şimdi açıklamayı erken gördüğüm bazı plan ve projelerim de var.
 
CEZAEVİ HAYATI 
 
- “GENÇLİĞİN İMANINI SORULARLA ÇALDILAR” adlı ilk kitabınızdan dolayı cezalandırılarak, hapse atıldınız. Nasıldı o yıllar? Aklınıza geldikçe neler hissediyorsunuz? Sizde bıraktığı izler nelerdir?
 
- Cezaevi konusuna girmeyelim, girersek oradan birkaç satırla çıkamayız. Galiba cezaevi hayatım dizi olacak. Belki bu vesile ile yazacağım romanda kimselere anlatamadığım, iki cezaevi kitabında da yazamadıklarımı anlatırım. 
 
- Neden yazamadınız bunları? 
 
- O zamanlar fikirlere pranga vardı ve birilerinin yaptığı işkenceler, adeta mukaddes sayılıyordu. Onların yanlışları konuşulamazdı, yazılamazdı, yazılsa da yayınlattırılmıyor, hemen toplatılıyordu! O yüzden, herşeyi yazamıyorduk, şimdi öyle değil, yazmak istediklerimizin yüzde 95’ini yazabiliyoruz artık.
 
- Bu kitabınız bugün çıkmış olsaydı, ne olurdu? Bugünkü Türkiye farklı mı?
 
- Asla hapse atılmazdım!
 
Yarın: 
 
- BENİ HARCADILAR AMA BEN BENİ HARCAMADIM 
 
- BAZILARI BANA SELAM VERMEYE BİLE TEREDDÜT ETTİ
 
- BU BEN DEĞİL DE HÜLYA AVŞAR OLSAYDI…
 
 
NOT: Yazar Emine Şenlikoğlu, röportajın ardından gelen yorumlarla ilgili genel bir değerlendirme yapacak, bu kapsamda yöneltilen soruları da cevaplayacaktır.
 

DİĞER YAZILAR

Oğlum gibi binlerce masum insan cezaevlerinde
ABD'de bir Müslümana saldıran iki çocuğa gözaltı
ÖRGÜTÜN BİRİNCİ MİSYONU İSLAM'I YOK ETMEK
"Bayırbucak Asla Düşmeyecek"
KÜRTAJ EKİPMANLARI BULUNDU
SORULARA CEVAP VERİYORUM(4)
Soru,insan yaratılmadan önce yaratıldı.Melekler sordu ilk soruyu.
SORULARA CEVAP VERİYORUM(3)
Zihnini kasıtlı olarak soru sormaya yönlendirme çünkü baş edemezsin. Ama soru tabii olarak oluşmuşsa; edep kurallarını aşmayan soruları KORKMADAN SOR
TÜRKİYE'NİN AYDIN SORUNU VE ŞENLİKOĞLU
İlk kitabının ardından 2.5 yıl cezaevine hapsedilmiş bir yazar olan Şenlikoğlu, giyim kuşamına kadar çizgisini hiç bozmadı.
ŞENLİKOĞLU'NDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
En çok okunan yazarlardan Emine Şenlikoğlu’ndan Habervaktim’e çarpıcı açıklamalar:
EŞCİNSELLİĞİN BİLİNMEYEN YÜZÜ
Şu yer yüzünde rotasını belirlememiş olan insanlar artık neye inanacağına şaşırmış bir durumda. Her şey o kadar karmaşık bir hal almış ki işin içinden

n

SORULARA CEVAP VERİYORUM(2)

n

SORULARA CEVAP VERİYORUM(1)
 
 
 

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

Karnı açlardan ziyade,kalbi açlara acırım

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2979956
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net