Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

BU ACI NASIL ANLATILIR


MEHMET KAPLAN

23/01/2016 - 21:55 -

“Ne mutlu” diye başlayan cümle ister Türk için kurulsun, ister Müslüman, bu devirde külliyen abestir!

İslâm dünyasının ıstıraplarının ayyuka çıktığı, coğrafyanın kan ağladığı, tarihin canavarca yok edildiği, insanların çaresizce en kötü sonu beklediği bir dünyadan söz ediyoruz...

Bu coğrafyanın gamını, hüznünü, acısını şiirlerinin vezni yapan Fuzulî 5 asır önce “gam-ı eyyam bize bîdad etti” diyor. Devrin üzüntüsü bize zulmetti... Koşmaların, güzellemelerin, türkülerin en şen şakrak şairi Karacaoğlan “yüküm gamdır, gam alırım gam satarım” demiyor mu?

Onların zamanlarında şairlerin, ediblerin, fikir sahiplerinin hüzünlenmesi için yeterli sebepleri vardı. Şahsî sebeplerin ağır bastığını düşünebiliriz. Moğol yıkımı ve Haçlı saldırılarından sonra nisbî bir sükun yaşadı coğrafyamız. Osmanlı barışı değeri hâlâ tam takdir edilemeyen bir sükunet sağladı bu coğrafyada...

Birinci Dünya Savaşı’nın birinci yüzyılını tamamlarken “medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar”, “nice yüzyıllara!” diye parlatıyor kadehini!

Ölen Müslümansa, mezbahaya çevrilen İslâm dünyası ise... “Nice yüzyıllara!” Bizim payımıza düşen matem!

Bizim hissettiğimiz acıları, hüzünleri birebir yaşamış, ülkesini terk etmek, hayatını sıfırdan idame ettirmek durumunda kalmış nice insan var. Bunların bir kısmı kendi ülkelerinde kaybettiklerini bu kayba yol açanların ülkesinde bulmak ümidiyle ölümcül bir yolculuğu ısrarla sürdürüyorlar... Akdeniz’in sularında, Adalar denizinde (Ege) boğulan mâsum çocukların hüznü kaç Avrupalının kılını kıpırdatıyor?

Türkiye komşu ülkede rutine dönüşen katliamları, şehirlerin yerle bir edilişini kanıksıyor sanki. Tehcirin, yani zorla göçürmenin en yakıcı örneklerine şahid oluyoruz. Milyonlarca kardeşimiz sığıntı konumunda. Onlara “muhacir” gibi davranan tek Türkiye. Elbette böyle düşünmeyenler de var ülkemizde. Değil muhacir, mülteci olmalarını bile uygun bulmayanlar, zaman zaman hayasızca ortalığa dökülüyor.

Basınımız onların acılarını yeterince yansıtmıyor nedense. Türkiye’deki Suriyeliler devlet kayıtlarını aşan bir sayıya sahip. Bunu biliyoruz ve sadece onlara harcanan meblağın büyüklüğünü hatırlamakla yetiniyoruz. 

Türkiye’de bulunan Suriyelilerin bazıları, bilhassa akademik kesimden olanlar üniversitelerimizde bir şekilde yer buldular. Düşük ücretle her türlü işte çalışanları da belli bir nizama sokulmaya çalışılıyor. Suriye’nin bir hayli şairi yazarı da ülkemizde yaşıyor artık, bundan haberdar olan var mı? 

Günlük gazetelerde göremediğim bir bilgiyi Bir Nokta dergisinin ocak sayısında buldum. Mehmed Kurtoğlu’nun “Suriye Savaşı ve Mülteciler” yazısı işte bu dikkatten kaçan hususla ilgili. Suriyelilerin en bol bulunduğu Urfa’da yaşayan bu ülkenin yazarları Harmal isimli bir gazete çıkarıyorlarmış. Harmal galiba bizim “üzerlik” dediğimiz çiçek... Böyle bir yayın ilgilerin ayakta tutulması, söylenmesi gereken sözlerin kayda geçirilmesi bakımından bilhassa önemli. Yazıda Rakkalı şaire, Fevziye Mer’i ile bir konuşmaya da yer verilmiş. Söz onun: “Sesim ölüdür benim... Vatanım parçalanıyor. Orada kalanlar ölümü bekliyor. Bunların hepsi de dünyanın gözü önünde oluyor. Bütün âlem sebeptir bizi öldürmeye. Suriye tarihin göbeğidir. Tarih ölüyor, insan ölüyor. Bu siyonist bir plandır...”

Ne denilebilir ki? Hayretî’nin söylediğinden başka: Gam yeriz kan yutarız kûşe-i mihnette müdâm/Eziyet köşesinde devamlı gam yeriz, kan yutarız…

 

DİĞER YAZILARI

BU ACI NASIL ANLATILIR

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

Alelacele başarı beklersek, asıl başarılara ulaşamayız.

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2980089
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net