Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI


FATMA TUNCER

23/01/2016 - 22:02 -

Karşılaştığınız iki insandan biri can sıkıntısından bahsediyor. Özellikle gençler, hayattan keyif alamamaktan ve nedenini bilmedikleri bir can sıkıntısından şikâyet ediyorlar. Yaşamlarını hakikat ölçüsünde devam ettiremeyen ve dünya zevklerini hızla tüketip boşluğa kapılan bir nesil var artık. Onlar hem kendilerinden hem çevrelerinden kopuk yaşıyorlar.

İslam toplumlarının geleneğinde, sohbet ve paylaşım ağırlıktadır. İnsanlar bir araya gelir sohbet eder, hasbihalleşir ve birbirlerinden haberdar olurlar. Günümüzde ise insanlar bir arada yaşıyor, aynı ortamda çalışıyor, aynı güzergâhta yolculuk yapıyorlar fakat duygusal bağlamda aralarında büyük mesafeler var. Teknoloji yaşamı anlamlı kılan duygusal bağlarımızı koparmakla kalmadı, çocuklarımızı ruhsal çökkünlüğe ve anlam boşluğuna sürükledi.

Teknoloji hayatımızı birçok noktada kolaylaştırıyor. Bilgiye kısa yoldan ulaşmamızı ve dünyada olup biten olaylardan haberdar olmamızı sağlıyor. Modern araçlar öyle bir dünya ki, burada sadece parmaklarınız konuşuyor. Fakat diğer taraftan, sohbet geleneğimiz zayıflıyor, paylaşım duygularımız köreliyor ve bizler cansız birer nesneye dönüşüyoruz.

Araştırmalar,    Bu toplumlarda gençler daha hayatın başında yaşamın tüm zevklerini tüketiyor ve bulundukları ortamdan zevk alamaz hale geliyorlar. Bir şeyi elde etmek için çaba gösteren kişi istediğine ulaştığında mutlu olur. Günümüz gençleri ise ne çaba gösteriyor ne de elde ettikleri şeyden hoşnut olabiliyorlar. Şükür hamd, tevekkül ve teslimiyet gibi değerlerden uzak yaşayan bu çocuklar bir şeyden mahrum kalmaya tahammül edemiyorlar. Bütün yaşamları anlık hazlar düzleminde devam ediyor.

Nereden geldiğimizin ve nereye gittiğimizin bilincine varmadan can sıkıntısı ve boşluk duygusundan kurtulmamız mümkün değil. O nedenle öncelikle çocuklarımızı İslami bilgi ve bilinç konusunda desteklemeliyiz. İyilik, erdem fedakârlık, sadakat, şefkat adalet gibi değerleri çocuklarımızın kalbinde yeşertmeli ve onları bu değerler çerçevesine çekmeliyiz. Aksi takdirde can sıkıntısı diye tanımlanan bu hastalıkla başa çıkmak kolay olmayacaktır.

“Rabbim beni bağışla ve benden sonra hiç kimseye nasip olmayan bir mülkü bana armağan et. Şüphesiz sen karşılıksız armağan edensin. Böylece rüzgârı onun buyruğu altına verdik. Onun emriyle dilediği yöne yumuşakça eserdi. O da demişti ki: Gerekten ben mal (veya at) sevgisini Rabbimi zikretmekten dolayı tercih ettim…” (Sad süresi, 32,35,36)

 

DİĞER YAZILARI

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

Dünyada biricik acı,sevildiğini sanmamaktır

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2979960
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net