Kullanıcı Adı

:   Şifre :

 Şifremi Unuttum

HİZMET Mİ FİTNE Mİ


İLHAN ORAL

23/01/2016 - 22:25 -

İslam şeriatında emirler ancak Allah Teâlâ’nın rızası istikametinde ve ancak O’nun beyanları ile belirlenir. Şeriatın delilleri; edille-i Şeriyye adı ile Kitap, sünnet, icma ve kıyası fukehadır. Bu delillerden birincisi ana kaynaktır ve bu kaynak beşer üstü kaynaktır.

Bu ana kaynak tabii ki vahyidir, tartışmasız Kur’an’dır. Sünnet delili ise Kur’an’ın yaşanılan halidir. İcma ile kıyas delilleri tali kaynaklardır, detayda belirleyicidirler.

Kur’an insan için lazım olan her meseleyi açıklamış ve her konu hakkında gereken hükmünü koymuştur. Kur’an hiçbir konu hakkında insanı müşkülatta bırakmaz.

Bugün uluslararası cinayet şebekeleri, bebek katilleri, kandan beslenen iğrenç vampirler, çirkef çapulcular İslam âlemini taş üstünde taş bırakmayacak şekilde harap ederken kimi Müslüman, yaptıkları cinnet ve ihanetin farkında bile değillerdir. Bu ağır ifadelere her Müslüman muhatap değildir. Fakat “dini” kullanan fitneciler elbette muhataptırlar.  

İslam âleminde fitne ateşi, yakmadık bir değer, yıkmadık bir âbide bırakmadı. İslam dünyasında fitne ve tefrika Müslümanları uyarmaya yetmedi. Ama Mutlak hükümran Allah Teâlâ, özellikle tefrika çıkaranların korkunç âkibetlerini tehdit tarzı ile haber vermektedir.

Şüphesiz o kimseler ki, dinlerini tefrikaya sürüklediler ve çeşit çeşit gruplara ayrıldılar. Ey Habibim! Sen hiçbir meselde onlardan değilsin. Onların işleri ancak Allah’a kalmıştır. Sonra onlara ne yaptıklarını Allah haber verecektir. (En’am:6/159)

Allah Teâlâ, Müslüman olup çeşitli gruplara ayrılanların Peygamberle hiçbir münasebetlerinin kalmadığını ağır ifadelerle dile getirir. Böylesi elem veren bir meseleyi duymazlıktan gelenleri bir başka sürede daha da ağırlaştırarak tefrikacıların beyinlerini zonklatır. Ayetlerin akışı normal insanları dehşete düşürecek niteliği ile baskı kurmaktadır.

  “Ey Habîbim sen yüzünü her tür kötülükten arınmış hanif olarak dîne, Allah’ın o fıtratına çevir ki O, insanları bunun üzerine yaratmıştır. Allah’ın yaratışına hiçbir şey denk olmaz. Bu, dimdik ayakta duran bir dindir. Fakat insanların çoğu bunu bilmez.”

Bu ayeti kerime, insanın mümin duruşunu ve ebedî yolculuk hedefini belirler. Fakat bundan sonra gelen ayette ise, Cenab-ı Hak uyarısını yapar ve dosyayı kapatır.

Hepiniz O’na dönün, Ondan ittikâ edin. Namazı kılın, müşriklerden olmayın. O müşrikler ki, dinlerini parçaladılar ve kendileri de parça parça oldular. Onlardan her grup, kendi yanlarında olan kendi benimsedikleri anlayış ile sevinir avunur, dururlar. (Rûm:30/30-32) Burada Cenab-ı Hak, özellikle çok anlamlı bir noktaya ilgi çekmektedir. Ayet mealini okudunuz, elbette anladınız. Farkındasınız!

Her alanda dini kullanıp şeriatı örtbas edenler kimin emirlerini uyguluyorlar? Bakın “Hepiniz O’na dönün, Ondan ittikâ edin. Namazı kılın, müşriklerden olmayın.” Pekiyi, geçmişin ve tüm zamanların mutlak hükümranı Allah Teâlâ, bu ifadelerle kime hitap ediyor? Elbette mevcut Müslümanlara hitap ediyor. Evet, tefrika şirktirtefrika Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemden her tür ilgiyi kesmektir. Hiçbir Müslüman bu ayetlerin hükmü dışında değildir. Hiç kimse de zorlama ile “suçluları” koruma altına alamaz. Unutmayalım ki biz, “bu hırsızlığı yapan kızım Fatıma da olsa idi Onun da elini keserdim” diyerek “dindeki hassasiyetinden asla taviz vermeyen bir Peygamberin ümmetiyiz.” Şimdi, bir düşünelim. Hizmet veriyorum gerekçesi ile gözünü kırpmadan Müslüman milletin çocuklarının on beş yaşına kadar Kur’an okumasını yasaklayan işbirlikçilerine destek vererek Kur’an’a ve Müslümanlara ters düşmeyi nasıl ve hangi bahane ile örtbas edebilirler? Dini, para toplamaya, taraftar çoğaltmaya ve nice art niyetsiz insanı oyalamaya çalışan fitneciler, dinî hizmeti verdiklerini nasıl ispat edebilirler?

Çevremizde özellikle İslam ülkelerini, şer güçlerin militanları harabe haline getirdiler. Evet, bu şer güçlerin korkunç planlarını zâlimce uyguladıkları bir hengâmede, milleti toparlamaya çalışan bir yönetimi yıkmaya çalışmak, fitneden başka ne ile ifade edilebilir?

Bunun adına hizmet mi denir, fitne mi, yoksa zillet mi denir?

DİĞER YAZILARI

HİZMET Mİ FİTNE Mİ

KATEGORİLER

SİTE YAZARLARI

ALINTI YAZARLAR

SERDAR DEMİREL

HAYATINI KAYBETTİ DE NE DEMEK
ABDULKADİR TURAN

İslam dünyasında Müslüman kimliğin yeniden keşfi..
İBRAHİM SARMIŞ

Hz. Muhammed'in (s) Büyülendiği İddiası
CEM KÜÇÜK

İSLAMCILIĞIN DÖNEMİ ESAS ŞİMDİ BAŞLIYOR
SERDAR TUNCER

AÇILMADAN YAKILAN BİR MEKTUP
AHMET ANAPALI

ATATÜRK DEDİ Kİ KAN İLE YAPILAN İNKILAPLAR DAHA SAĞLAM OLUR
İLHAN ORAL

HİZMET Mİ FİTNE Mİ
SEMA MARAŞLI

EVLİLİK KÜLTÜRÜ
AHMET TAŞGETİREN

FETVA LİNCİ GERÇEK FETVA
FATMA TUNCER

GENÇ KUŞAĞIN ÇIKMAZLARI
ABDULCELİL CANDAN

Peygamberlere İman Konusunda Görülen Bazı Batıl İnançlar
FARUK BAŞER

ESTETİK AMELİYATI
MEHMET EMİN YILDIRIM

Efendimiz (s.a.s.) Kimleri Şikâyet Edecek?
MEHMET KAPLAN

BU ACI NASIL ANLATILIR
HAYREDDİN KARAMAN

LAİKÇİLER ATAKDA
YUSUF KAPLAN

İNSANLIĞIN YÜKÜNÜ OMUZLARIMIZDA HİSSETMEK
ABDULLAH YILDIZ

SON ANDA
ŞEVKİ YILMAZ

HER DİRİLİŞ BİR FETİHTİR
YAŞAR DEĞİRMENCİ

LALE DEVRİ MÜSLÜMANLARI GİBİYİZ
CEMAL NAR

UYANIK KÜRTCÜ İSLAMCILARA UYARI
MEHMET GÖKTAŞ

Geceyi büyük bir medeniyet yapanların çocuklarıyız
ABDURRAHMAN DİLİPAK

İMAN ETTİK DEMEKLE
MUSTAFA ÖZCAN

ALLAH İÇİN ÖLEYİMDE
ABDULLAH BÜYÜK

EVLERİMİZİN MANEVİ KİMLİĞİ
FEYZULLAH BİRIŞIK

Bir davetçiden ya da bir kitaptan nasıl faydalanırsın?

MİSAFİR YAZARLAR

YAZAR ADAYLARI

DUYURULAR

GÜZEL SÖZLER

Sağlık gibi dost,hastalık gibi düşman,çocuk sevgisi gibi sevgi,açlık gibi acı yoktur

İSTATİSTİK

Sayac
Tekil  13386
Toplam 2979971
 
 

Eminesenlikoglu.Org internet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Tasarım ve Kodlama Networkbil.Net